Nova sezona Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine mogla bi biti jedna od najzanimljivijih posljednjih godina. Nekoliko klubova u prvenstvo ulazi s ozbiljnim ambicijama, a kada se pogledaju imena, infrastruktura, iskustvo, širina kadra i sposobnost klubova da izdrže dugu sezonu, krug kandidata za prvo mjesto ipak nije prevelik.
U medijima, ali i prema dijelu kladioničarskih procjena koje se pojavljuju uoči početka prvenstva, Posušje se izdvaja kao prvi favorit za povratak u najviši rang bh. fudbala. Takva procjena ima svoju logiku. Posušje je prošle sezone ispalo iz Premijer lige BiH i već tokom ljeta krenulo u rekonstrukciju ekipe s jasnom željom da boravak u Prvoj ligi FBiH traje što kraće. Klub je doveo nekoliko iskusnih igrača, među kojima su Sadik Škrijelj i Mario Božić, a javno se govori o ekspresnom povratku u elitni rang.
Velika prednost Posušja u odnosu na većinu konkurenata je infrastruktura. Mokri Dolac godinama je jedan od prepoznatljivijih stadiona u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, a dodatni kvalitet predstavlja hibridni travnjak. Radovi na hibridnom terenu provođeni su upravo kako bi Posušje dobilo kvalitetnije uslove za trening i utakmice, što u prvenstvu koje traje gotovo cijelu godinu može biti ozbiljna prednost.
Po imenima, uslovima i činjenici da dolazi direktno iz Premijer lige, Posušje trenutno zaista djeluje kao prvi favorit. Međutim, historija Prve lige FBiH mnogo puta je pokazala da najveće ime i najskuplji kadar početkom augusta ne garantuju prvo mjesto krajem maja. Ovo je liga u kojoj se bodovi teško osvajaju u gostima, u kojoj se igra na potpuno različitim terenima i gdje kontinuitet često vrijedi više od zvučnih imena.
Odmah iza Posušja mnogi vide Slobodu iz Tuzle. Velikan sa Tušnja tokom ljeta također je mijenjao i pojačavao kadar, a sama veličina kluba, navijačka baza i ambijent stvaraju očekivanje da Sloboda mora biti među kandidatima za vrh. Tuzlaci u novu sezonu ulaze sa znatno većim pritiskom nego većina konkurenata.
Ipak, prema našoj analizi trenutnog igračkog kadra, Slobodu u ovom trenutku ne bismo stavili uz rame Posušju kao apsolutnog favorita za prvo mjesto. Tuzlaci imaju kvalitet, imaju pojedince koji mogu riješiti utakmicu i sigurno imaju dovoljno dobru ekipu da budu visoko plasirani, ali ostaje pitanje imaju li dovoljno širine i kvaliteta na svim pozicijama za prvenstvo u kojem praktično nema prostora za duže rezultatske krize. Sloboda je klub koji se zbog imena uvijek mora respektovati, ali samo ime neće donositi bodove na zahtjevnim gostovanjima širom Federacije.
Treće veliko ime u borbi za vrh je Stupčanica iz Olova. Kada bi se gledao isključivo igrački kvalitet, Stupčanica bi vjerovatno mogla biti postavljena čak i više. Klub posljednjih godina planski gradi ekipu i po individualnom kvalitetu raspolaže kadrom koji može igrati za prvo mjesto.
Najveći problem Stupčanice nije teren u sportskom smislu, nego infrastruktura potrebna za najviši rang i proces licenciranja. Klub je već imao veoma neugodno iskustvo kada zbog infrastrukturnog kriterija nije dobio licencu za Premijer ligu BiH. Kao problemi tada su navedeni kapacitet stadiona Danac i propisane dimenzije svlačionica, dok je klub naveo da je ostale kriterije ispunjavao.
Upravo zbog toga Stupčanicu treba posmatrati kroz dva potpuno različita pitanja: može li sportski osvojiti ligu i može li, ukoliko bude prva, ispuniti sve potrebne uslove za ulazak u viši rang. Prema informacijama kojima raspolažemo, upravo bi drugo pitanje ponovo moglo predstavljati veliki problem. Stupčanica može imati jednu od najboljih ekipa prvenstva, ali bez riješenog infrastrukturnog i licencnog pitanja prvo mjesto samo po sebi ne bi bilo dovoljno za nastup u Premijer ligi.
A onda dolazimo do ekipe koja možda nema najveću medijsku pažnju, ali koju bi bilo veoma opasno izostaviti iz ozbiljne borbe za prvo mjesto – GOŠK-a iz Gabele.
Ako postoji klub koji poznaje Prvu ligu Federacije BiH, onda je to GOŠK. Gabeljani su tri puta osvajali ovo takmičenje, uključujući titule 2011., 2017. i 2023. godine, te su više puta pokazali da znaju kako se osvaja duga i zahtjevna prvoligaška sezona.
Njihov možda najveći adut ove sezone nije samo igrački kadar nego čovjek na klupi. Darko Vojvodić spada među trenere koji ovaj rang poznaju gotovo do detalja. Vojvodić je dva puta osvajao Prvu ligu Federacije BiH, sa Olimpikom i GOŠK-om, a ima i iskustvo osvajanja Prve lige Republike Srpske s Borcem.
U GOŠK se ovog ljeta vratio po treći put. U jednom od prethodnih mandata osvojio je prvenstvo i uveo klub u Premijer ligu BiH, dok je u drugom bio nadomak istog uspjeha i prvenstvo završio kao drugoplasirani. To je ogromna prednost u ligi u kojoj nije dovoljno sastaviti dobar početni sastav. Potrebno je znati kako igrati protiv različitih protivnika, kako preživjeti teška gostovanja, kako rasporediti snagu ekipe kroz sezonu i, možda najvažnije, kako se nositi s pritiskom kada posljednjih desetak kola svaka utakmica postane praktično kvalifikaciona.
GOŠK zbog toga djeluje kao ekipa koja vreba iz prikrajka. Možda se u ovom trenutku manje govori o Gabeljanima nego o Posušju ili Slobodi, ali historija ovog takmičenja upozorava da GOŠK nikada nije pametno otpisivati kada ima ozbiljan kadar i jasnu ambiciju. Klub je već ispunjavao najviše standarde bh. fudbala, zna šta znači Premijer liga i nema infrastrukturnu neizvjesnost kakvu imaju pojedini konkurenti.
Posebnu pažnju zaslužuje i Zvijezda iz Gradačca.
Povratnik u Prvu ligu FBiH ne ponaša se kao klub kojem je jedini cilj opstanak. Zvijezda je tokom ljeta predstavila čak devet novih igrača, uz zadržavanje značajnog dijela okosnice ekipe, što dovoljno govori o ozbiljnosti projekta koji se gradi u Gradačcu.
Zvijezda je klub sa prvoligaškim i premijerligaškim iskustvom, ozbiljnom fudbalskom sredinom i ljudima koji očigledno žele napraviti nešto više od mirne povratničke sezone. Upravo bi ona mogla biti ekipa koja će poremetiti unaprijed napravljene računice favorita. Posušje na papiru kreće s prve pozicije, Sloboda nosi težinu velikog kluba, Stupčanica ima kvalitet koji se ne smije podcijeniti, GOŠK ogromno iskustvo osvajanja ovog takmičenja, a Zvijezda iz Gradačca ambiciju i kadar zbog kojih bi se već od prvih kola mogla uključiti u borbu na samom vrhu.
Prvenstvo počinje ovog vikenda, a već raspored pokazuje da neće biti mnogo vremena za zagrijavanje. Posušje sezonu otvara gostovanjem Bratstvu u Gračanici, GOŠK ide Tomislavu, Sloboda gostuje Vitezu, dok Stupčanica ide na noge Igmanu.