Seniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine počela je pripreme za utakmice koje je očekuju 26. i 31. marta sa Velsom, te sa Italijom ili Sjevernom Irskom.
Tim povodom danas je u prostorijama NS/FS BiH u Sarajevu održana press konferencija na kojoj se predstavnicima medija obratio selektor Sergej Barbarez.
Govorio o reprezentaciji Velsa, a onda i dodao da je ova selekcija favorit, što govori i FIFA rang-lista.
"Bili smo u Engleskoj Saša Papac i ja i odgledali nekoliko utakmica. To su ozbiljne utakmice u kojima je uvijek protivnik dobar. To je taj nivo gdje želimo biti, nadmetati se i sve gledajući, isto smo u momentu i modusu u kojem vjerujemo u nas. Tako ćemo ići na susret. Prvi je samo susret u glavi, drugi je totalno po strani. Imamo nade za optimizam i realne nade", rekao je selektor i nastavio:
"Igrači su svjesni kvaliteta Velsa, znaju cijeniti svaku reprezentaciju realno. Mi imamo respekta, da su favoriti, to stoji. Oni su 40 mjesta ispred nas, i nije to bezveze, ali mi smo na nivou da možemo igrati, posebno kada smo tu i svi zajedno. Ne treba zaboraviti da smo protiv Austrije i Rumunije igrali bez četiri pet igrača. Uvijek je kod mene realnost velikim slovima napisana, ali je realno da se nadamo dobroj partiji", ističe Barbarez.
Osvrnuo se na najboljeg igrača Velsa Harryja Wilsona, ali i ostalih zvijezda naših rivala.
"Wilson je jedan od važnijih igrača, ali tu imate tri igrača iz Leedsa, Johnson iz Palacea, Ampadu, Rodon svi su igrači na visokom nivou i igraju tu. Kad smo igrali u Engleskoj, vidjeli smo njihovu ulogu u timu i to je meni najvažnije. Wilson je sada u najboljem momentu karijere, ali ekipa se što se tiče tehničke strane, želi izaći iz engleskog nogometa. Glavni adut im je publika i domaći teren, a mi u takvim utakmicama u uzavreloj atmosferi možemo preživjeti poput Rumunije i Austrije. Nijednu službenu utakmicu u gostima nismo izgubili još od Njemačke", rekao je selektor.
"Oni žive od tranzicije, imaju brze igrače. Otišli su od engleskog stila. Imate u nazad par igrača koji su onako engleskog stila, ali su svi naprijed mali i brzi. Žive od tranzicije i tehničkih stvari. Otkad im je došao Bellamy, pokušavaju da više igraju. Ta njihova tranzicija je uvijek zadivljujuća i posebna, što se tiče ostrvskih ekipa, to su zadržali. Taj miks je dobar", dodao je.
(Izvor: Klix)